لیلی رشیدی

کارمند سفارت
تجربه:
6 سال
ایمیل:
تلفن:
فکس:

روشهایی برای آموزش به کودک اوتیسم


اوتیسم را بیشتر می توان یک اختلال نورولوژیکی که خودش را در سالهای اولیه کودکی (۳ سال آغازین کودکی ) نمایان می کند، معرفی نمود . این اختلال در بیماران اوتیستیک باعث می شود که مغز نتواند در زمینه رفتارهای اجتماعی و مهارت های ارتباطی به درستی عمل کند و مانع او برای یادگیری چگونگی ارتباط و تعامل با دیگران به طور اجتماعی می شود.کودکان و بزرگسالان اوتیستیک در زمینه ارتباط کلامی و غیر کلامی،رفتارهای اجتماعی و بازی های نمادین دارای مشکل می باشند. این اختلال در طبقه بندی ها به عنوان اختلال فراگیر رشد شناخته می شود ، این پنج طبقه شامل پنج اختلال است که عبارتند از : اختلال اوتیسم ، اختلال آسپرگر، اختلال فروپاشنده دوران کودکی، اختلال رت و اختلال نافذ رشد که به گونه دیگر مشخص نشده است که هر کدام از این بیماری ها دارای معیارهای شناخت خاص خود هستند و توسط انجمن روانشناسی آمریکا مشخص شده اند.

پیدا کردن شناخت در مورد کودک اوتیستیک
برداشت کودکان اوتیسم از جهان ، با برداشت ما کاملا متفاوت است . بنابراین باید زمان بیشتر و تلاش روز افزونتر داشته باشیم تا بتوانیم تصویری از چگونگی شخصیت و درک احساسات آنها نسبت به پیرامونشان بسازیم .

چگونه شروع کنیم ؟
موثرترین روش برای شناخت کودک این است که مدت زمان کوتاهی را در ابتدای ملاقاتمان با او بگذرانیم و عکس العمل او را در یک موقعیت ملاحظه کنیم . سعی کنید وارد دنیای کودک شوید ، نه اینکه او را وادار به انجام فعالیتی کنید که شما می خواهید. برای چند لحظه سعی کنید بفهمید او از چه چیزی لذت می برد. آنچه که او انجام می دهد، شما هم تکرار کنید. برای مثال اگر می خواهد با تکه چوب ها جاده یا برج درست کند، شما هم جاده یا برج درست کنید.
جلب کردن توجه کودک
به خاطر داشته باشید شاید او پیام های حسی مشابهی که شما دریافت می کنید را دریافت نکند و به خصوص در مورد انتقال توجهش از یک موضوع به موضوع دیگر مشکل داشته باشد . اگر شما می خواهید توجه او را جلب کنید ، بهتر است قبل از شروع آموزش در مسیر نگاه او قرار بگیرید و بعد نامش را صدا بزنید .بعضی از کودکان اوتیسم ، اگر شخصی ناگهان از پشت سر آنها بیاید یا آنها را صدا کند و از دنیای خودشان خارج سازد وحشت می کنند و عصبانی می شوند. اگر می خواهید توجه کودک را به چیزهای جدیدی جلب کنید به آنها ضربه بزنید و به جای صحبت کردن در مورد آن موضوع به آن اشاره کنید . اطلاعات نوشتاری یا وسایل بصری شاید بهتر از یک عبارت طولانی گفتاری توجه آنان را جلب کند . امتحان کنید تا بفهمید کدام راه جواب می دهد.

اتاق تاریک، sensory room

افزايش توجه کودک به محرک
90%
بهبود حرکات چشم و افزايش ميدان توجه بينايي
76%
آموزش مفاهيم شناختي اوليه
94%

اتاق تاریک، sensory room


اتاق تاریک مجموعه ای است شامل انواع محرکهای نوری و صوتی و بویایی و همچنین تعداد زیادی نرم افزار های آموزشی جهت آموزشهای پیشرفته ذهنی .
اساس آموزش در اتاق تاریک حذف انتخابی محرکهای محیطی و افزایش تمرکز کودک به جنبه های مورد نظر آموزشی میباشدجهت اتاق تاريک نيازمند فضاي طراحي شده ويژه اي است به اين معني که فضاي اتاق به گونه اي است که با کاهش نور به طور کامل تاريک مي شود که مزاياي بسياري را به دنبال دارد؛
1- محدود کردن حواس کودک
2- افزايش توجه کودک به محرک
3- بهبود وضعيت Self Concept درک کودک
4- مشغول کردن انواع حواس و انواع توجه به طور مجزا
5- بهبود مهارت کاوش چشمي( Visual Scanning )
6- بهبود حرکات چشم و افزايش ميدان توجه بينايي
7- فضاي آرامش دهنده
8- با off کردن فضاي اطراف کوک باعث تمرکز وي بر تکليف ارائه شده مي شود
7- آموزش مفاهيم شناختي اوليه به ويژه با استفاده از بازي سايه ها
9- فراهم نمودن فضاي ايده آل جهت استفاده از نرم افزارهاي مخصوص

خشم کودک دربرآورده نشدن خواسته های غیر منطقی اش طبیعی است.

خشم کودک دربرآورده نشدن خواسته های غیر منطقیش طبیعی است.

بگذارید خشمش را با #گریه ، داد ، وبی تابی خالی کند .
والدین نباید خشمگین یا تسلیم شوند بلکه احساس او را درک کنند.

تماس با ما

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمت های مورد نیاز علامت گذاری شده است *

    error: Alert: Content selection is disabled!!